OČKOVANIE — „Buď pochopíte, že ste spravili chybu alebo sa už naozaj nemáme o čom baviť.“

09.03.2013 00:00

       [...]

       Je mi neprijemne, ako ste formulovali vyhrady voci rozhovoru, pretoze som sa snazila zostavit otazky polozene pani doktorke a aj pani docentke, ktore najviac trapia nasich citatelov a skutocne ma nenechava lahostajnou, ked som sa z odpovedi pani doktorky Elekovej dozvedela lahko overitelne skutocnosti napriklad ohladne nekompletnych udajov v pribalovych letakoch – naozaj nemozem svojim rozumom pochopit, ako moze europska legislativa vobec tak laxne pristupovat k uvedeniu zvyskovych latok z vyroby. Poviem Vam uprimne, velmi si potrpim na sledovanie zlozenia potravin a vsetko, co davam mojej rodine na tanier, prechadza mojou citlivou kontrolou – vobec nepochybujem, ze na dolezitost sledovania zlozenia potravin upozornujete mamicky vo Vasej praxi. Je pre mna aboslutne nepredstavitelne, ze ked mam prehlad o kazdom jednom „Ecku“ v potravine, ktoru dam zjest svojmu dieťaťu, nemala by som mat rovnaky prehlad o kazdej jednej zlozke vakciny, ktoru moje dieta dostane priamo do organizmu. V tomto smere absolutne chapem rodicov, ktori maju vyhrady. Vy ich azda nechapete??? Tomu odmietam uverit. Najma, ked iste viete, ze aj nasi vedecki pracovnici z Chemicko-technologickej fakulty aj v uz davnejsie odvysielaných dokumentoch upozornuju na nebezpecnost aj velmi nizkych stopovych davok adjuvancii na ludsky organizmus. Apelujeme na mamicky, aby do roka veku napríklad nesolili - a o tom, co dostane ich dieťa vo vakcíne ich ziadny pediater neinformuje... Na tieto informacie ma verejnost dozaista pravo. Su i pre mna zaujimave, rovnako ako vysledky vyskumu Univerzity v Calgary, kde je vidiet priamo z mikroskopu ako pomocné látky vo vakcíne poskodzuju mozog (https://www.youtube.com/v/cTbCZNehbPw&hl=en ) - to su predsa neodskriepitelne dokazy a bolo by nezodpovedne ich pred rodicmi zamlciavat.

       Informovanost verejnosti v tomto smere nepovazujem za svoj preslap, ale za povinnost. V kazdom pripade Vam dakujem za Vasu reakciu.

Ing. Renáta Krausová, šéfredaktorka časopisu Dieťa

       [...]

       Pani inžinierka, ja nemám voči rozhovoru výhrady. Ja ho hodnotím ako úplne nekompetentný, zavádzajúci, nepravdivý a nepatriaci do časopisu, o ktorom som si naozaj doposiaľ myslela, že je špičkou medzi časopismi o deťoch! To nie je o nezávislej žurnalistike, to je o informáciách založených na vedecky dokázaných faktoch a o zavádzajúcich informáciách! Ak naozaj chcete ísť vo Vašom časopise touto cestou, tak je to pre časopis Dieťa tragédia a bojím sa, že aj začiatok konca kvalitného časopisu.

       Určite Vás môj mail nepoteší ale za danej situácie sa nedalo nič iné napísať. Buď pochopíte, že ste spravili chybu alebo sa už naozaj nemáme o čom baviť. V každom prípade Vám prajem veľa síl do ďalšej práce.

Marta Špániková

       [...]

       Vážená pani doktorka,
       ďakujem za Vašu reakciu. Vas e-mail ma potesil. Tesi ma kazdy jeden e-mail, ktory dostavame v suvislosti s touto ockovacou temou – podporujuci ockovanie i polemizujuci s nim. Uloha casopisu Dieťa v tejto teme je jasna – poskytnut priestor vsetkym stranam v dialogu o ockovani, nakolko tu dosial chybal. Ano, mate pravdu – otazka nie je v rovine pravdy či nepravdy. Otazka je ovela zasadnejsia a dotyka sa priamo ustavnych práv a medzinarodneho dohovoru o ludskych pravach a biomedicíne.

       Bola by som velmi nerada, keby odborna obec vnimala Dieťa ako casopis, ktory ide proti zaujmom lekarov. Nie je to pravda. Predsa sama pisete, ze mate vo svojej pediatrickej praxi rodicov, ktori odmietaju ockovanie. A tu Vam nastava obrovsky problem, ktory aj tymto dialogom chceme pomoct riesit. Predstavte si, pani doktorka, ze podnety na otvorenie diskusie o ockovani dostavame aj od Vasich kolegov, ktori by radi tuto debatu otvorili, ale sami sa boja vystupit verejne. Kladu si otazku, preco nie je mozne na Slovensku zrusit povinne ockovanie a priklonit sa k ceste dobrovolneho ockovania, po ktorej kraca vyspela Europa. Obavaju sa, co prinesie najblizsia doba, nakolko v parlamente je predlozena novela zakona dotykajuca sa aj ockovania, ako iste dobre viete. Nepaci sa im, ze novela sprisnuje pravidla a priamo im nariaduje povinnost udavat rodicov odmietajucich ockovanie. Pripada im to ako navrat do temnej minulosti. Vobec sa necudujem, ze mnohym pediatrom prekaza navrhovana pravna uprava, ktora len zhorsi vztah lekar a rodic dietata. Nakolko i Vy mate rodicov odmietajucich ockovanie, o ktorych pisete, ze „spolu fungujete“, i Vy budete vystavena situaciam, ked sa Vam bude spolu fungovat velmi tazko vdaka chystanej novele zakona. My nie sme nepriatelmi pediatrie. Len vidime dnes to, co mozno Vy uvidite az zajtra ci o mesiac ci o rok – ze pocet rodicov, ktori volaju po slobodnej volbe v ockovani stupa a bude stupat nezavisle, ci my o tom pisat budeme alebo nie. Tym, ze si ako spolocnost strcime hlavu do piesku a budeme sa tvarit, ze problem neexistuje, ho ale nevyriesime, ani neodstranime. Dnes maju aj pediatri jedinecnu moznost zdvihnut svoj hlas za slobodnu volbu v ockovani a odmietnut tvrdost zakona, ktory im nariaduje absurdne povinnosti. Pritom mozu len ziskat, nie stratit.

       [...]

       Prajem Vam vsetko dobre.

Ing, Renáta Krausová, šéfredaktorka časopisu Dieťa

 

       Viac na stránke dieŤa.