Dík Marian, hodí sa v najbližšej budúcnosti... :)
g.t.
Poučenie o odmietaní povinného očkovania, ktoré detským lekárom poslal RÚVZ Košice
Regionálny úrad verejného zdravotníctvaso sídlom v Košiciach, ul. Ipeľská 1, 040 11 K o š i c e |
|||
Tel.: 055/7860101 | Fax: 055/7860147 | E-mail: ke.epi@ruvzke.sk | IČO: 00606723 |
Pre praktických lekárov pre deti a dorast
na území okresov Košice I-IV a Košice-okolie
Naša značka: 2011/005634/E-251.1/Tá. |
Vybavuje: MUDr. Jana Seligová JUDr. Jana Hajduková 055/62 201 76, 055/7860 107 |
Košice, dňa 29.III.2011 |
Vec: Riešenie odmietania (posúvanie termínov) povinného pravidelného očkovania - usmernenie.
Podľa § 52 ods. 5 písm. c) zák.č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a zdravotnícki pracovníci povinní zaznamenať do zdravotnej dokumentácie všetky dôležité údaje v súvislosti s predchádzaním vzniku a šíreniu prenosných ochorení.
Podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení upravuje vyhl. č. 585/2008 Z.z. v znení vyhl. č. 273/2010 Z.z.. Postup vykonávania očkovania, vrátane vykonania záznamu o očkovaní, je upravený v § 13 ods. 1 až 6 cit. vyhl..
V zmysle tohto ustanovenia záznam v zdravotnej dokumentácii dieťaťa v súvislosti s odmietnutím povinného očkovania zástupcom dieťaťa musí obsahovať zreteľné a čitateľné údaje:
- dátum odmietnutia (písať dátum každého odmietnutia),
- názov ochorenia proti ktorému dieťa nebolo očkované - osýpky, mumps ...
- názov vakcíny, ktorou malo byť dieťa zaočkované,
- kontraindikácia očkovania (dieťa nemá (má) kontraindikáciu, pre ktorú by očkovanie nemohlo byť vykonané),
- poučenie, informovanie rodiča o charaktere očkovania,
- dôvod odmietnutia očkovania,
- označenie osoby, ktorá očkovanie odmieta (matka alebo otec) a podpis rodiča.
Týmto Vás žiadam, aby zdravotná dokumentácia dieťaťa pri povinnom očkovaní bola dôsledná a v súlade s vyššie citovaným právnym predpisom.
MUDr. Jana Seligová
vedúca odboru epidemiológie
Komentár
Ing. Marián Fillo
Pozrime sa najprv na to, čo citované právne predpisy skutočne obsahujú:
- § 52 ods. 5 písm. c) zák. č. 355/2007 Z.z.:
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a zdravotnícki pracovníci sú povinní zaznamenávať všetky dôležité údaje v súvislosti s predchádzaním vzniku a šíreniu prenosných ochorení do zdravotnej dokumentácie.
- Očkovanie osôb vykonáva lekár na základe preskripčného obmedzenia alebo ním poverená sestra po posúdení aktuálneho zdravotného stavu očkovanej osoby a po zhodnotení možných dočasných alebo trvalých kontraindikácií očkovania podľa písomnej informácie pre používateľa lieku a súhrnu charakteristických vlastností lieku. Lekár na lekárskom predpise vyznačí spôsob úhrady predpísanej očkovacej látky, ak ide o očkovanie podľa § 5 ods. 1 písm. c) a e) prečiarknutím políčka „hradí poisťovňa“.
- Očkovanie vykoná lekár po poučení osoby o charaktere očkovania a po jej lekárskom vyšetrení; do zdravotnej dokumentácie vyznačí indikáciu alebo kontraindikáciu očkovania podľa § 5 ods. 3.
- Záznam o očkovaní v zdravotnej dokumentácii obsahuje dátum očkovania, názov a poradie dávky očkovacej látky, výrobcu, šaržu, dávku, spôsob aplikácie a meno lekára, ktorý očkovanie vykonal. Do zdravotnej dokumentácie sa zapíše aj dôvod, pre ktorý sa očkovanie neuskutočnilo a nežiaduce účinky, ak sa u očkovanej osoby vyskytli. Nežiaduce účinky oznamuje lekár Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv a regionálnemu úradu na tlačivách, ktoré sú uvedené v prílohe č. 4.
- Ustanovenie odseku 1 sa vzťahuje aj na tuberkulín a na imunoglobulíny, ktoré sa použili na prevenciu prenosných ochorení.
- Základné očkovanie proti tuberkulóze sa vykonáva na novorodeneckom oddelení zdravotníckeho zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti. Kontrolu výsledkov základného očkovania proti tuberkulóze vykonáva lekár, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre deti a dorast. Preočkovanie proti tuberkulóze vykonáva pneumoftizeológ alebo ním poverená sestra.
- Lekár, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre dospelých a lekár, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre deti a dorast, s ktorým má osoba uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, alebo ním poverená sestra, písomne oznámi termín povinného očkovania osobe alebo jej zákonnému zástupcovi. Ak sa má vykonať mimoriadne očkovanie, pri nebezpečenstve z omeškania možno oznámenie vykonať aj inou formou. Ak sa osoba, ktorá má byť očkovaná, nedostaví na povinné očkovanie ani v náhradnom termíne, na ktorý bola pozvaná preukázateľným spôsobom, lekár oznámi túto skutočnosť regionálnemu úradu. Ak očkovanie vykoná iný lekár, je povinný písomne informovať o vykonanom očkovaní lekára, s ktorým má osoba uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Keď sa na to bližšie pozrieme, zistíme, že Zákon č. 355/2007 Z.z. (ďalej len Zákon) vôbec nedefinuje, ktoré údaje sú "dôležité v súvislosti s predchádzaním vzniku a šíreniu prenosných ochorení". Vo Vyhláške MZ SR č. 585/2008 Z.z. (ďalej len Vyhláška) nájdeme v § 13 ods. 3 zoznam údajov, ktoré sa o očkovaní majú zapísať do zdravotnej dokumentácie. Nie je tu však žiadna zmienka o tom, že toto sú tie "dôležité údaje v súvislosti s predchádzaním vzniku a šíreniu prenosných ochorení", hoci z povahy veci by to mohlo vyplývať. Nemožno však tvrdiť, že zoznam údajov uvedený v § 13 ods. 3 Vyhlášky je zoznam "dôležitých údajov v súvislosti s predchádzaním vzniku a šíreniu prenosných ochorení", keďže toto nie je nikde vo Vyhláške ani v Zákone výslovne uvedené. V tom zmysle teda môžeme § 52 ods. 5 písm. c) Zákona ignorovať, pretože bez výslovného vymenovania "dôležitých údajov v súvislosti s predchádzaním vzniku a šíreniu prenosných ochorení" je posúdenie dôležitosti toho-ktorého údaja výlučne na svojvôli detského lekára.
Vyhláška stanovuje, že do zdravotnej dokumentácie treba zaznamenať tieto údaje o očkovaní:
- dátum očkovania,
- názov a poradie dávky očkovacej látky,
- výrobcu,
- šaržu,
- dávku,
- spôsob aplikácie,
- meno lekára, ktorý očkovanie vykonal,
- dôvod, pre ktorý sa očkovanie neuskutočnilo (tzn. kontraindikácie),
- nežiaduce účinky.
O odmietnutí povinného očkovania nie je vo Vyhláške vôbec reč, a tým pádom ani o údajoch, ktoré sa v súvislosti s ním majú do zdravotnej dokumentácie zapísať. Avšak odmietnutie očkovania možno považovať za zvláštny prípad kontraindikácie a ako také má v Medzinárodnej klasifikácii chorôb (MKCh-10 = ICD-10) pridelený kód Z28. Preto možno za požadované údaje považovať podľa § 13 ods. 3 Vyhlášky dátum, názov a poradie dávky očkovacej látky, výrobcu, meno lekára a dôvod neočkovania (kontraindikáciu). Zvyšné údaje nedávajú zmysel, pretože žiadny kus vakcíny nebol použitý, a teda nie je dôvod písať šaržu ani spôsob aplikácie či nežiaduce účinky, keď k žiadnej aplikácii nedošlo.
Keď si to porovnáme s požiadavkami Dr. Seligovej z RÚVZ Košice, tak zistíme, že požaduje aj údaje, na ktoré nemá oprávnenie zo žiadneho platného všeobecne-záväzného právneho predpisu. Zopakujem ich, len tie oprávnené vyznačím tučným písmom, neoprávnené obyčajným:
- dátum odmietnutia (písať dátum každého odmietnutia),
- názov ochorenia proti ktorému dieťa nebolo očkované - osýpky, mumps ...
- názov vakcíny, ktorou malo byť dieťa zaočkované,
- kontraindikácia očkovania (dieťa nemá (má) kontraindikáciu, pre ktorú by očkovanie nemohlo byť vykonané),
- poučenie, informovanie rodiča o charaktere očkovania,
- dôvod odmietnutia očkovania,
- označenie osoby, ktorá očkovanie odmieta (matka alebo otec) a podpis rodiča.
Vyhláška, ktorá ako jediná definuje, ktoré údaje o očkovaní sa majú zaznamenať do zdravotnej dokumentácie, teda NEPOŽADUJE uviesť názvy ochorení, proti ktorým dieťa malo byť a nebolo očkované. Ostatne, má to logiku, keďže názvy týchto chorôb priamo vyplývajú z názvu vakcíny, bol by to teda úplne zbytočný duplicitný údaj.
Vyhláška ďalej nepožaduje uviesť ani údaj o poučení/informovaní rodiča o charaktere očkovania, keďže takéto poučenie je podľa § 13 ods. 2 Vyhlášky automatickou súčasťou akéhokoľvek očkovania. Nie je teda dôvod výslovne uvádzať niečo, čo je samozrejmé. Vyhláška totiž nepredpokladá, že by ju lekár porušoval a očkoval aj bez poučenia. RÚVZ Košice požadovaním údaja o poučení teda nevdojak priznáva, že napriek požiadavke Vyhlášky zrejme viacerí detskí lekári veselo očkujú aj bez predchádzajúceho poučenia zodpovednej osoby (typicky rodiča) o charaktere očkovania.
Vyhláška nepožaduje ani uvedenie dôvodu odmietnutia, keďže v prípade odmietnutia očkovania je dôvod očkovania obsiahnutý v kontraindikácii.
Na záver: Vyhláška nepožaduje uvedenie osoby, ktorá očkovanie odmieta, a už vôbec nie podpis tejto osoby.
Sčítané a podčiarknuté: RÚVZ Košice prekračuje zákon, keďže požaduje od detských lekárov údaje, ktoré ho žiadny platný právny predpis neoprávňuje od nich požadovať.
K tomu dodávam, že podľa čl. 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky:
Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
Údajov, ktoré môže RÚVZ požadovať, sa týka aj § 60 ods. 2 Zákona:
Orgány verejného zdravotníctva spracúvajú osobné údaje v rozsahu nevyhnutnom na plnenie svojich úloh v oblasti ochrany, podpory a rozvoja verejného zdravia.
Tento paragraf obmedzuje údaje, ktoré môže RÚVZ požadovať a spracúvať len na údaje NEVYHNUTNÉ "na plnenie svojich úloh v oblasti ochrany, podpory a rozvoja verejného zdravia". Z tohto hľadiska je skutočne úplne nepodstatným údajom dôvod odmietnutia očkovania či podpis rodiča. Nevyhnutným údajom je len to, že očkovanie určitou očkovacou látkou bolo u toho a toho dieťaťa odmietnuté z iných než zdravotných dôvodov. Všetko ostatné je z tohto hľadiska nepodstatné.
Rozsah údajov, ktoré od detských lekárov požaduje RÚVZ Košice, teda očividne prekračuje rozsah stanovený zákonom, čím RÚVZ Košice opäť raz porušil Ústavu SR.
Diskusia: Poučenie o odmietaní povinného očkovania, ktoré detským lekárom poslal RÚVZ Košice
pekne rozobrané...
bug_tom | 20.06.2011